Dokumenty niezbędne przy zakupie samochodu

Zakup samochodu jest poważną operacją wiążącą się bardzo często z wysokimi sumami pieniędzy, dlatego też bardzo ważne jest zachowanie wszelkich środków ostrożności, aby w możliwie największym stopniu wykluczyć sytuację w której zostaniemy oszukani.

Podstawową sprawą o jaką powinniśmy zadbać przy zakupie używanego samochodu to skompletowanie wszelkich niezbędnych dokumentów. Oprócz dokumentu potwierdzającego przejęcie własności czyli umowy sprzedaży potrzebujemy również szeregu dokumentów, które umożliwią nam późniejszą rejestrację pojazdu. Dokumentu jakie powinniśmy otrzymać  wraz z nabyciem samochodu to między innymi :

  • Dowód rejestracyjny
  • Karta pojazdu
  • Ubezpieczenie OC pojazdu
  • Dokumenty dotyczące przeglądu samochodu

Podczas zakupu samochodu warto dobrze przyjrzeć się umowie, czy nie zawiera ona niepokojących postanowień. Ważne jest aby w umowie możliwie szczegółowo został opisany przedmiot transakcji czyli konkretny samochód. Oprócz samej marki i modelu w umowie powinno zawrzeć się numery nadwozia oraz silnika, numery rejestracyjne czy też przebieg samochodu. Zamieszczenie takich informacji łączy umowę z konkretnym samochodem co jest ważne w przypadku ewentualnych reklamacji czy też podejrzeń że dany samochód był wcześniej skradziony.

Jeśli jest to nasza pierwsza transakcja warto zabrać ze sobą kogoś kto wcześniej już miał do czynienie z sprzedażą samochodu. Z jednej strony osoba taka będzie mogła podpowiedzieć nam w sprawach, które budzą nasze wątpliwości. Z drugiej strony transakcja kupna samochodu (zwłaszcza pierwszego) budzi wiele emocji, dlatego też warto aby towarzyszyła nam osoba która w sposób chłodny jest w stanie ocenić całą sytuację.