Finansowanie zakupu samochodu

W momencie gdy podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego samochodu pozostaje nam jeszcze sfinansowanie danej transakcji. Problem znika jeśli posiadamy wcześniej odłożone na ten cel środki i zakup jest finansowany w pełni z kapitału własnego. Jeśli jednak nie posiadamy odpowiedniej ilości gotówki pozostaje nam wesprzeć się kapitałem obcym.

Produkty finansowe w naszym kraju są coraz bardziej rozwinięte co skutkuje tym że bardzo często instytucji finansowej nie interesuje czy potrzebujemy środki na zakup nowego czy też używanego samochodu, dlatego ten aspekt zostanie pominięty. Osoby prywatne chcące dokonać zakupu samochodu mają do dyspozycji dwa rozwiązania. Może to być kredyt na samochód zaciągnięty w dowolnym banku bądź też zakup ratalny ( o ile sprzedawca oferuje takie rozwiązanie). Kredyty samochodowe są bardzo popularnym rozwiązaniem, tak też nikt nie powinien mieć problemów z odnalezieniem odpowiadającej jego oczekiwaniom oferty. W przypadku zakupu samochodu na kredyt musimy pamiętać, że pozyskane ,środki należy kiedyś spłacić. Osoby posiadające zdolność kredytową często wpadają w pułapkę kupując drogi samochód, który następnie spłacają przez wiele lat. Sytuacja taka jest zwłaszcza dotkliwa wtedy gdy po kilku latach samochód już znacznie stracił na wartości, a my ciągle musimy spłacać wysokie raty kredytu.

Osoby chcące dokonać zakupu samochodu na firmę oprócz wspomnianych wcześniej dwóch rozwiązań jakimi są zakup ratalny bądź kredyt bankowy mogą również skorzystać z leasingu. Forma ta jest bardzo popularna wśród firm, gdyż umożliwia ona dokonanie oszczędności podatkowych gdyż raty leasingu są traktowane jako koszty, pomniejszając tym samym podstawę opodatkowania.