Ocena stanu technicznego samochodu

Przymierzając się do zakupu używanego samochodu bardzo ważne jest aby sprawdzić jego stan techniczny. Najlepiej gdy sami znamy się na samochodach i możemy określić czy dany pojazd jest sprawny czy też posiada jakieś usterki. Niestety jednak mało kto zna się aż tak dobrze na samochodach. Drugim rozwiązaniem jest zabranie ze sobą znajomego mechanika, który mógłby rzucić okiem na samochód który przypadł nam do gustu.

Jeśli jednak, pierwsza oraz druga możliwość jest poza naszym zasięgiem pozostaje nam jedynie zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów które mogą oznaczać pewne usterki techniczne. W pierwszej kolejności warto obejrzeć silnik, powinniśmy zwrócić uwagę czy na silniku nie ma zacieków z oleju, jeśli takie są widoczne może to świadczyć o konieczności wymiany uszczelek bądź jakieś poważniejszej awarii. Jeśli widać, że silnik był niedawno myty, może oznaczać to że sprzedający chce przed nami coś ukryć, dlatego też należy bardzo ostrożnie podchodzić do takiej oferty.

Drugi element na jaki warto zwrócić uwagę jest to czy z rury wydechowej wydobywa się duża ilość dymu. Jeśli samochód bardzo „kopci” oznacza to że zużywa on ponadprzeciętną ilość oleju co może świadczyć o uszkodzeniu silnika.

Oglądając samochód warto też sprawdzić działanie elektrycznych szyb jak i klimatyzacji o ile samochód jest w nie wyposażony. Są to na pierwszy rzut oka drugorzędne sprawy, jednak ich sprawdzenie to tylko chwila, a może nas to ustrzec przed dodatkowymi kosztami.

Rady przedstawione powyżej mogą być jedynie wskazówką na to, że z samochodem dzieje się coś niepokojącego. Jeśli których z wymienionych symptomów spostrzegliśmy podczas oglądania samochodu  warto przed zakupem udać się do mechanika w celu sprawdzenia stanu technicznego, aby nowy samochód zamiast źródłem radości nie stał się powodem do zmartwień.